شماره مطلب: 20443

خلاقیت یک فرمانده جوان در جذب دانش‌آموزان به مسجد

بسیج «مسجد نوریان» یکی ازموفق‌ترین پایگاه‌های فعال بسیج است که در جشنواره فجر صالحین مقام اول را به دست آورد؛ فرمانده این پایگاه، «ایمان سمیعی» است که توانسته است بسیاری از دانش‌آموزان را به این پایگاه جذب کند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان بسیج فرهنگیان، بسیج «مسجد نوریان» یکی ازموفق‌ترین پایگاه‌های فعال بسیج است که در جشنواره فجر صالحین مقام اول را به دست آورد؛ فرمانده این پایگاه، «ایمان سمیعی» است که با رابطه صمیمانه‌ای که با اهل محل بالاخص جوانان دارد، توانسته است بسیاری از اهالی خیابان شریعتی را به این پایگاه جذب کند.

وی در خصوص جذب به پایگاه می‌گوید: با شروع سال تحصیلی طرحی را اجرا می‌کنیم و به مدارسی که در همسایگی مسجد هستند رفته و با اولیا و دانش‌آموزان ارتباط برقرار می‌کنیم و برای آنها برنامه‌های اردویی برگزار می‌کنیم که البته با هماهنگی مدارس انجام می‌شود. افراد جذب شده کم‌کم به حلقه صالحین دعوت می‌شوند.

سمیعی ادامه می‌دهد: نوجوانان و جوانان بر اساس رده سنی‌شان گروه‌بندی می‌شوند و هر گروه یک مربی دارد و هفتگی به بحث درباره موضوعات اخلاقی و اجتماعی می‌پردازند و در آن کنار برنامه‌های آموزشی، تفریح و سرگرمی استفاده می‌کنند.

فرمانده بسیج مسجد نوریان با بیان اینکه بیشترین تعداد مخاطبان آنها دانش‌آموزان 11ـ10 ساله هستند، می‌گوید: پنجشنبه آخر سال که می‌شود اهل محله را دعوت می‌کنم و به گلزار شهدا می‌رویم و آخرین هفته ماه رمضان هم به معراج شهدا می‌رویم و در کنار پیکر شهدای گمنام شبی را تا نیمه‌شب سر می‌کنیم.

وی به ایست بازرسی مسجد نوریان اشاره کرده و ادامه می‌دهد: ایست بازرسی مسجد ما در منطقه حرف اول را می‌زند که به جهت خلاقیتی است که در برخورد با مردم اتخاذ شده است؛ بعضی از کارناوال‌های عروسی با گشتزنی در خیابان صدای موسیقی‌شان را بلند کرده و برای اهالی ایجاد مزاحمت می‌کنند، ما تذکر نمی‌دهیم و به جای آن با ظرف شکلات جلوی‌شان می‌رویم. تبریک گفته و کتاب قرآنی هدیه می‌دهیم. این کار تلنگر خوبی است که اگر مسائل اخلاقی رعایت نمی‌کنند یا حجاب عروس خانم کامل نیست ناخودآگاه به خودشان بیایند و قرآن هدایت‌گرشان باشد.

سمیعی به خاطره‌ای اشاره و بیان می‌کند: چند سال پیش در یکی از گذرهای پر‌‌‌ تردد محله، تعدادی جوان که حالت عادی هم نداشتند راه مردم را سد کرده و حرکات موزون انجام می‌دادند؛ آن شب به آنها تذکری دادیم اما با خودم فکر کردم آنها می‌خواهند شادی کنند اما روش خوبی انتخاب نکرده‌اند و چه بهتر که شرایط مساعدی را برای آنها فراهم کنیم. این شد که سال بعد که نیمه شعبان مراسم جشنی با کمک حوزه بسیج موحد دانش در 12 نقطه برگزار کردیم و با پخش شیرینی و شربت، بین همان جوان‌ها رفتیم و از آنها خواستیم در اجرای جشن ما را همراهی کنند. همان جوان‌ها آن شب در توزیع شیرینی به ما کمک کردند و صحنه دیدنی بود. الان چند سال جشن نیمه شعبان برگزار می‌کنیم و همه‌ آنها شرکت می‌کنند.

به گزارش فارس، این پایگاه و چنین جوانان خلاقی که در جذب نوجوانان به مساجد و امور فرهنگی موفق بوده‌اند می‌توانند الگوی خوبی برای افرادی باشند که در سطوح مختلف به امور فرهنگی و تربیتی اشتغال دارند.

انتهای پیام/

فارس/

مقالات

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهند شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی نوشته شوند و یا غیر مرتبط با موضوع باشند منتشر نخواهند شد.